• петък, 11 юли 2025
  • 52 преглеждания

Възможностите за предоставяне на работна ръка в селскостопанския сектор представи вицепрезидентът на Академията на науките на Узбекистан Абдуразак Мирзаев в Свищов

 

Виепрезидентът на Академията на науките и председател на Навойското отделение на Академията на науките в Република Узбекистан д.г.-м.н. Абдуразак Мирзаев посети днес Свищов и се срещна с животновъди, земеделски производители и представители на земеделските кооперации в общината.

Г-н Мирзаев бе посрещнат от кмета на Свищов д-р Генчо Генчев, който го приветства с добре дошъл и изрази надежда проведената среща да е полезна за представителите на селскостопанския сектор на местно ниво. Той приветства обмяната на опит, добри практики и работна ръка между двете страни и в подкрепа на думите си подчерта, че община Свищов е отправила покана към близо 150 представители в сектора и е създала необходимата организация и условия за провеждане на събитието.

Темата на информационната среща беше свързана възможността, която предоставя Република Узбекистан за наемане на работна ръка от българските животновъди и земеделци, и се оказа доста интересна за присъстващите в зала 1 на Община Свищов.

Абдуразак Мирзаев обясни, че страната му има готовност да предостави иновативни технологии за селското стопанство в България и работна ръка от млади хора, които търсят финансова стабилност за своите семейства. "В Навойска област има висока младежка безработица и е държавна политика да се търсят възможности за работата им в чужбина. Властите в Узбекистан съдействат за осигуряване на заетост на младежите в България". Той подчерта още, че в България вече има наети работници от Узбекистан, които работят съвестно и работодателите им са изключително доволни от тях. Тези думи бяха потвърдени и от част от присъстващите на срещата, които споделиха своя опит и дори потърсиха съдействие за начините, по които биха могли да назначат своите сезонни работници от Узбекистан за постоянно. По време на разговорите беше обяснено, че българите предлагащи работа е необходимо да подготвят визите, да осигурят храна, нощувки, застраховки и достойно финансово заплащане на узбекските работници, като бе уточнено, че средната работна заплата в Узбекистан е 550 долара. Езиковата бариера също беше тема на разговор, като по този въпрос също се обмисля организиране на курсове по български език за работниците, които ще дойдат у нас.

На срещата се говори и за обмяната на иновативни технологии в селското стопанство. Абдуразак Мирзаев даде пример за технология, при която чрез бентонит, който представлява морска глина, предпазват растенията от безводието, което се очертава като сериозен проблем в световен мащаб. "Пръскаме посевите със смес от бентонит и вода, която се наслагва като тънък слой върху листата и ги защитава от вредни въздействия. Опитът показва, че бентонитът като изкуствен чадър предотвратява изпарението на водата и влагата се задържа като този способ е подходящ за климат, при който има разлика в нощните и дневните температури. Благодарение на тази технология се спестява до 40 % вода. Чрез този способ се получат два-три пъти по-големи добиви на пшеница", почерта ученият.

Като вицепрезидент на Академията на науките в Узбекистан Абдуразак Мирзаев допълни още, че са готови да споделят своите научни разработки с всички, които имат интерес, защото именно това е идеята – "Науката да служи на човечеството", категоричен е той.