• вторник, 05 юни 2012
  • 159 преглеждания

Светини

Църквата „Св. Св. Кирил и Методий” е построена през 1872 – 1874 г.. Свищовлии я наричали „Новата църква”, защото е построена след другите свищовски църкви. Строителството е започнало с благородната воля на дарителя Ангел Балабанов, който предоставя двора си и 1000 австрийски жълтици. Дарението е допълнено със средства от жителите на махалата, женското дружество и други граждани. Църквата е построена от майстор Уста Генчо Кънев-Големия, построил вече значими сгради като църквата „Св. Богородица” и Априловската гимназия в Габрово. В строителството вземат участие редица дейни свищовлии. За тази църква и за дарителя споменава и пътешественикът Феликс Каниц. И сега, въпреки разрушенията от земетресението от 1977 г., сградата на храма е особено внушителна със своите размери и солидни каменни зидове. Преди 1977 г. в църквата редовно се отслужваха църковните служби, пееше църковен хор, стичаха се стотици миряни. От тогава храмът е с полуразрушен покрив, без купол и буренясал двор, всяващ мъка и безнадежност. Някога се говореше, че църквата е сред първите в страната по стойност на обзавеждането си. Иконостасът е дело на известния майстор Антон Пешов - Марангосчи, изработил иконостаса и на Съборната църква. Иконите в храма са рисувани от Христо Цокев и Николай Павлович, както и на група габровски иконописци. Иконите са с размери 140/100 см
и са работени с маслени бои върху грундирана липова дъска. Всяка от иконите, както е традицията в Свищов, е заплатена от дарител. Храмът е осветен на 4 ноември 1874 г. от първия български Търновски митрополит Иларион Макариополски. Обявен е за паметник на културата с национално значение.
Възстановяването на храма трябва да стане приоритет на всички свищовлии, а не само на общината и г-н Антон Георгиев. На 24 май т.г. по тяхна инициатива и с помощта на църковното настоятелство и граждани беше осветен за църковна служба притворът на църквата, раздаден беше и курбан. След 35 г. на балкона и пред църквата отново прозвучаха църковнославянски песнопения  – скромен принос на хористите от ПБХ „Янко Мустаков” (на снимката вдясно).Това вълнуващо тържество доведе до желание у всеки присъствал скоро да бъде осветена за служба цялата църква. Зависи и от нас!
 
Йордан ГЕРЧЕВ