• четвъртък, 26 септември 2024
  • 227 преглеждания

Поетът Георги Драмбозов е новия почетен гражданин на Свищов.

На свое тържествено заседание, провело се в 14.00 часа на 26.09.2024 г., Общинският съвет в Свищов удостои с най-високото звание „Почетен гражданин“ – поета, културния деятел и общественик Георги Драмбозов.

Номинацията е входирана през януари, тази година, от Съюза на народните писатели, подкрепена от кмета на общината Генчо Генчев. На редовно заседание от 25.04.2024 г., Общинският съвет с единодушие решава да удостои Георги Драмбозов за 51-вия почтен гражданин на гр. Свищов.

Тържествената церемония се проведе ден преди официално да започнат празниците на града „Свищовски лозници“. Историческият акт се случи в присъствието на официални лица, близки на удостоения и граждани на Свищов. Заседанието откри председателя на Общинския съвет д-р Кристиян Кирилов, който предостави думата на директора на Дирекция „Култура и КН“ в общината д-р Росен Маринов да запознае присъстващите с биографията на Георги Драмбозов. Последва най-официалната част от церемонията, а именно изчитането на Решението и връчването на удостоверението за удостояване с почетното отличие. Кметът на Свищов д-р Генчо Генчев връчи почетния знак на града и отправи своето приветствие, с което изрази уважение и признателност към Георги Драмбозов не само за приноса му към Свищов, но и в духовния живот на България. Накрая думата имаше и самия почетен гражданин, който с нескрито вълнение и сълзи в очите благодари на всички за уважението. В знак на поклон пред своя град и съграждани той припомни текста на своето емблематично стихотворение „Песен за Свищов“. Тържествения момент беше подсилен и от изпълненията на Първи български хор „Янко Мустаков“ с диригент Веселина Митева.

Събитието приключи с поздравления и снимки с новия почетен гражданин на Свищов.

___

Георги Драмбозов е роден на 26 декември 1945 г. в град Свищов. Завършил е Електротехникума в гр. Русе през 1964 г. и Висшия технически университет „Ангел Кънчев“ – Русе през 1970 г. със специалност „Машинен инженер“. През 1977 г. специализира „Педагогика на професионалното образование“ в Санкт Петербург. Работил е в родния си град като инженер-конструктор, бил е директор на Професионална гимназия по промишлено строителство, като зам.-кмет на община Свищов и председател на Първото българско читалище „Еленка и Кирил Д. Аврамови 1856“. През 1989 г. излиза първата му самостоятелна книга с лирика „Дом за гълъби“ – Военно издателство, чиято премиера се превръща в празник на културната общественост в Алековия град. От тогава до сега всяка по-голяма негова лирическа изява е посветена и на културната история на града, дал толкова много в духовния живот на България.

Преди около три десетилетия с композитора и певеца Чудомир Христов пишат по текст на Драмбозов песента за Свищов, която се превръща в любима за свищовлии.

Сред книгите на Драмбозов се отличават: „Дом за гълъби“, „Новият храм“, „Пътят към рая“, „Не отлитай, Живот“, „Музите са уморени“, „Цветето на Богородица“, „От Нове до Сердика“ – избрана лирика, сборникът с есета „От Дунав до Вардар“ за заслужили македонски българи и др.

През 1990 г. Георги Драмбозов е избран в ръководството на възстановения Съюз на народните читалища, от тогава живее и работи в столицата. Бил е главен секретар на Съюза на читалищата в продължение на три мандата, редактор в издателствата „Христо Ботев“ и „Български писател“, председател известно време на Творческия фонд на Съюза на българските писатели. От 1994 г. работи в НЧ „Св. Св. Крил и Методий 1924“ в район Красна поляна. Член е на Съюза на българските писатели от 1994 г., когато Николай Хайтов е негов председател. Член е и на Съюза на българските журналисти, председател е на литературния клуб на името на незабравимия поет и негов рецензент Евстати Бурнаски.

Георги Драмбозов е първият носител на престижната награда „Златно дунавско перо“ от 2005 г. за творци от Дунавския и Свищовския регион. Негови книги като „Северна муза“ и „Песните на Зодиака“ са преведени съответно на руски и немски език. Носител е на множество български чуждестранни награди за поезия, както и на награди на Съюза на българските писатели.