• петък, 11 октомври 2024
  • 217 преглеждания

Интервю на кмета на Свищов д-р Генчо Генчев за в. Строител

Д-р Генчев, каква според Вас е ролята на местните власти в условия на политическа и управленска несигурност, в каквато се намира страната в последните две години?

Политическата и управленска несигурност оказва сериозно влияние върху функционирането на националните институции, особено онези, ангажирани с провеждането на оперативни политики в областта на социалните дейности, инфраструктурата и здравеопазването. В тази обстановка местните власти играят критична роля за поддържане на стабилността и осигуряване на нормалното функциониране на обществените услуги. Тяхната роля нараства, доколкото са основният свързващ елемент между гражданите и държавните органи, като често остават единствената активна институционална структура в условията на политическа криза.

В моменти на блокаж на централната власт местните администрации осигуряват стабилност и продължават да работят за благото на хората. Това силно пролича и през тази година, когато водната криза, предизвикана от сушата, отново се очерта като ключова за нашата община.

Освен това местните власти се изправят пред предизвикателството да решават регионални и локални проблеми, които централната власт не успява да адресира поради липса на политическа воля или несигурност. Това включва справяне с последствията от социално-икономическите трудности, които са резултат от кризата на национално ниво, като риск от повишаване на безработицата, ръст на социалните разходи, намаляващи инвестиции и недофинансиране на ключови публични сфери.

В условията на продължаваща политическа нестабилност общините често са принудени да засилват своята автономия и да разработват локални решения за общите предизвикателства. Те също така играят важна роля в поддържането на демократичния процес чрез провеждане на местни избори и консултации с гражданите, което гарантира определено ниво на участие в процеса на вземане на решения.

Какъв е размерът на строителната програма и какви големи обекти изпълнявате през 2024 г.?

Свищов е сред местните власти, които непрекъснато полагат усилия за привличане на допълнителен паричен ресурс за реализиране на своите общински политики, тъй като за никого не е тайна, че бюджетите ни са крайно недостатъчни. Чрез различни финансови инструменти и програми през тази година община Свищов привлича почти 170 млн. лв., които пряко влизат в нашия град и населените места. Реализирали сме изцяло сумата, с която разполагаме от държавния бюджет, с подготвени и качествени проекти. Сключили сме споразумения за 27,1 млн. лв. по Инвестиционната програма за общински проекти. Някои от обектите вече се изпълняват, а за други предстои обявяването на тръжни процедури.

Ние сме сред първите общини, кандидатствали с проектни предложения по Националния план за възстановяване и устойчивост (НПВУ), който е допълнителен финансов инструмент за местните власти. От 10 възможности, които община Свищов имаше по НПВУ, имаме 10 оползотворени – проекти на стойност над 47 млн. лв. Най-значимият е този за изграждане на Дунавски индустриален технологичен парк – Свищов, по процедура „Програма за публична подкрепа за развитието на индустриални райони, паркове и подобни територии и за привличане на инвестиции (AttractInvestBG)“ по НПВУ, който е одобрен за финансиране с безвъзмездна финансова помощ от близо 27 млн. лв. Нашият индустриален парк е единственият от 11-те одобрени за финансиране по Плана, който не се намира в областен център и се управлява от публично предприятие, собственост на община.

Изграждането на Дунавски индустриален технологичен парк – Свищов, е ключово за икономическото развитие на общината и района. Проектът е следствие на тежък и трудно извървян, с много административни процедури 8-годишен път. Основната му цел е постигане на устойчив икономически растеж чрез изграждане на индустриална инфраструктура, инвестиции в нови, по-високотехнологични дейности, подпомагане на предприемачеството, насърчаване към кръгова икономика и младежка заетост, повишаване на знанията и уменията на заети лица в местни предприятия. Икономическото развитие е основен приоритет в Програмата за управление на община Свищов през настоящия програмен период 2021-2027 г. и се явява естествено продължение на реализираните полезни дейности и успешни общински политики през последните 8 г., които се надграждат, допълват и моделират в нови форми. Фокусът е насочен към създаване на реални възможности и благоприятстващи условия за постигане на устойчив социално-икономически растеж на община Свищов с акцент върху подобряване на икономическата среда, която да привлича инвестиции и да генерира нови работни места.

Следвайки стратегическите си цели за осигуряване на подходяща среда за развитие на бизнеса на територията ни, отчитаме като съществено определящ фактор подобряването на пътната инфраструктура, която е ключова за добрата транспортна свързаност и привличане на инвеститорския интерес. Свищов е общински център, граничещ със северната ни съседка Румъния и намиращ се на р. Дунав, който има всички предпоставки да бъде добре развиващ се европейски град поради своето стратегическо местоположение и ключови пътни връзки. До Свищов има изградена жп мрежа, а наличието на международно пристанище и фериботна връзка Свищов – Зимнич осигурява свързаност към Азия, Америка, Африка и Близкия изток. С изграждането на новия скоростен път Свищов – АМ „Русе – Велико Търново“ ще се улесни значително транспортната ни свързаност, което от своя страна ще допринесе за цялостното развитие на Северен Централен район, както и на Свищов чрез Дунавския индустриален технологичен парк. Но това няма да реши основния ни проблем – лошото състояние на пътната инфраструктура, заради което Свищов остава някак изолиран от останалите общински и областни центрове и към този момент не може да разгърне целия си потенциал. За решаването на този проблем разчитаме до голяма степен на държавата, която е наш партньор от самото начало на дейностите по изграждане на Дунавския индустриален технологичен парк – Свищов. Към този момент общината е сключила и споразумения за сътрудничество с Агенция „Пътна инфраструктура“, „Булгартрансгаз“ ЕАД, Единния енергиен оператор ЕСКО и ВиК за осигуряване на пътните връзки, газифицирането на зоната, енергийната й независимост и изграждане на останалата инфраструктура в рамките на одобрения проект.

Наличието на добра комуникационно-транспортна свързаност ще привлича повече жители към малките ни населени места, както и бизнеса, който може да развива алтернативни работни места. Свързаност­та ни с европейските транспортни коридори ще повиши шансовете за партниране с други европейски градове и за интегриране в европейското пространство. Това от своя страна ще стимулира провеждането на активни политики за регионално развитие, а оттам и за структуриране на устойчиви регионални общности.

Във връзка с постигането на целите по Програмата за управление на община Свищов реализирахме и предстои да бъдат осъществени редица други проекти, които са косвено и в интегрирана свързаност с проекта за индустриалния парк. Например за да осигурим подходяща среда за развитие на бизнеса в общината, насочихме вниманието си към дейности, подпомагащи разрастването на предприемаческата екосистема. Предоставяме консултации, обучения и информация за разработване на бизнес планове, достъп до финансиране и финансови инструменти за стартиращи и високотехнологични и иновативни предприятия, кандидатстващи за финансиране от европейски фондове за периода 2021-2027 г. За тази цел създадохме фронт офис „Европа близо до гражданите“ в гр. Свищов, в който всеки може да се запознае с политиките на ЕС и други теми и актуални въпроси. Чрез разкриването на офиса се осигури възможност за подобряване разбирането на гражданите за общоевропейските политики, те могат да разберат как да участват в процесите на вземане на решения, да реализират собствени проекти и инициативи.

Успоредно с усилията ни за активна комуникация с местния бизнес и подпомагане на развитието му ние се стремим и към създаване на условия за стимулиране на предприемачеството и привличане на инвестиции. В тази посока работим за осигуряването на кадри чрез внедряване на дуална форма на обучение в професионалните ни гимназии, а също така имаме сключени споразумения и с три висши училища. Това са Стопанска академия „Д. А. Ценов” – Свищов, Русенският университет „Ангел Кънчев“ и Националният военен университет „Васил Левски“ – Велико Търново. Развиваме икономическо сътрудничество с други общини в страната и чужбина. По тази линия например създадохме местна инициативна рибарска група (МИРГ) заедно с община Ценово за изграждане на капацитет и подготвителни действия в подкрепа на разработването и бъдещото изпълнение на стратегиите за ВОМР през програмен период 2021-2027 г.

Разбира се, не забравяме и младите хора. Заедно с усилията, които полагаме за създаване на подходяща среда за професионална реализация по родните им места, за нас е важно да ги подкрепим в тяхното израстване като личности. По тази причина в гр. Свищов стартира и изграждането на Младежки център. В него ще се създават предпоставки за развитие на качествени политики за младите и ще се подпомага младежката дейност в града. Финансовият ресурс за този обект е в размер на 1,8 млн. лв.

Какви други проекти ще реализирате по Инвестиционната програма за общински проекти?

Както казах, имаме сключени споразумения за обекти на стойност 27,1 млн. лв. С финансирането от Инвестиционната програма ни се дава възможност да реализираме ключови общински политики, отлагани с години, което със сигурност ще допринесе за създаването на по-благоприятни условия за развитие на местната икономика и подобряване качеството на живот на населението.

Преди броени дни се проведе публичното обсъждане по проект „Зеленият Дунав“, който е за основен ремонт, паркоустройство и обновяване на кв. „Дунав“ в гр. Свищов. За него имаме сключено споразумение с МРРБ за близо 3,9 млн. лв. Това благоустройство е изключително важно, тъй като се намира в непосредствена близост до бъдещия Дунавски индустриален технологичен парк – Свищов, където ще има динамичен трафик и човекопоток. За нас е важно да осигурим комфорта на съгражданите ни успоредно с усилията, които полагаме за развитието на икономиката, а не едното да е за сметка на другото. Цялостната концепция на проекта е екологосъобразна, той цели подобряване на микроклимата и намаляване на шума, развитие на зелена инфраструктура на територията на града.

Със средства от държавния бюджет беше финансиран проект „Реконструкция и рехабилитация на улици, пътни съоръжения и принадлежности към тях на територията на община Свищов“, който възлезе на 2 млн. лв. По сключени споразумения за други 11,7 млн. лв. се реализират пет инфраструктурни проекта в населените ни места. По тях се извършва: основен ремонт на улици на територията на 9 села; основен ремонт на път VTR 1261/III-407, Павел – Совата/ - Хаджидимитрово - /III-407/ от км. 0+000 до км. 1+915 – в два етапа; реконструкция на довеждащ водопровод в с. Хаджидимитрово; аварийно-възстановителни работи за реконструкция на напорен водопровод в с. Алеково; укрепване на улица „Главна“ в с. Ореш.

Тук е мястото да подчертая, че проблемът с безводието в свищовските населени места е от години. Водопреносната мрежа е стара и амортизирана, което води до системен недостиг на вода за хората. През летните месеци се стига и до бедствено положение в някои села. В тази посока неуморно търсим възможности, технологични решения и източници на финансиране за осъществяване на дейности за осигуряване на вода за населението. За периода от 2017 г. до момента във водопреносната мрежа на територията на община Свищов са инвестирани общо 8 211 307 лв., от които 3 935 928 лв. в града и 4 275 378 лв. в населените места. Парите са от целева субсидия за капиталови разходи на община Свищов, от МРРБ, ПУДООС и собствени средства.

Заедно с търсенето на решения за справяне с проблемите в пътната и ВиК инфраструктура администрацията упорито работи и за привличане на средства по националните и европейски програми за благоустройство, образование, социални дейности, култура, младежки политики, здравеопазване, опазване на природните си ресурси и екология.

В образователна инфраструктура за внедряване на мерки за енергийна ефективност и модернизация на училища и детски градини инвестираме близо 7 млн. лв.

В сферата на културата за ремонт на читалища и съхраняване на национални забележителности влагаме 10 млн. лв.

За оползотворяване на ресурсите от минерална вода като източник на топлинна енергия и постигане на по-устойчиво социално-икономическо развитие на общината сме осигурили финансиране в размер на 700 хил. лв. от Националния доверителен Екофонд по програма „Минерални води“.

Ще бъдат внедрени мерки за енергийна ефективност на уличното осветление в пет населени места за над 1,1 млн. лв.

Възползвахме се от пълния капацитет на първия етап на програмата за енергийно обновяване на многофамилни жилищни сгради по НПВУ, в рамките на който имахме възможност да получим финансиране до 30 млн. лв. Получихме одобрение за всички подадени проектни предложения на стойност 29,7 млн. лв., с които ще бъдат санирани 19 блока. Предстои скоро да стартират дейностите. От втория етап на програмата по НПВУ също са одобрени всички обекти, които кандидатстваха – общо 15 сгради. Мисля, че това говори много за качеството на проектите, които община Свищов представя.

Във всички сектори на обществено-икономическия, социален и културен живот сме разработили проекти и работим усилено за развитието на нашата община. Очертахме пред вестник „Строител“ само най-важните сред тях, тъй като е невъзможно да обхванем всичките. Пожелавам успех на всички свои колеги и на строителите – да се справим благополучно с предизвикателствата, пред които сме изправени!

Как работите с Камарата на строителите по места? В кои направления може да се засили сътрудничеството, което имате?

С Областното представителство на Камарата на строителите в България – Велико Търново, имаме добро партньорство на експертно институционално ниво. Срещаме разбиране и съдействие при необходимост от компетентно мнение или становище по конкретен казус.

Вестник „Строител“ съвместно с НСОРБ осъществява рубриката „Кметовете говорят“. Следите ли я, полезна ли Ви е?

 „Кметовете говорят“ е много интересна и наистина полезна рубрика. Тя показва как кметовете се справят с предизвикателствата при реализиране на своите политики и поставените цели в полза на обществото. Винаги е добре да почерпиш от споделения опит. Местната власт е най-близо до хората и именно кметовете знаят най-добре от какво се нуждае населението по места. Затова е важно да се чува нашият глас чрез Вас, медиите, и заедно с НСОРБ и държавата да правим най-доброто, на което сме способни, за добруването на хората.

 

Източник: в. Строител - https://vestnikstroitel.bg/news/326911_%D0%B4-%D1%80-%D0%B3%D0%B5%D0%BD%D1%87%D0%BE-%D0%B3%D0%B5%D0%BD%D1%87%D0%B5%D0%B2-%D0%BA%D0%BC%D0%B5%D1%82-%D0%BD%D0%B0-%D1%81%D0%B2%D0%B8%D1%89%D0%BE%D0%B2-%D1%87%D1%80%D0%B5%D0%B7-%D1%80%D0%B0