• сряда, 29 октомври 2014
  • 361 преглеждания

50 години СОУ „Николай Катранов”

Щом малкото звънче удари,
Първокласникът в училище „Катранов”
важна крачка ще направи!
…………………………………………………………….. 
15.09.2014 година
Семейство Захариеви-проф.Андрей Захариев, Галина, Александър, Георги и Захари
 
От летописа на училището
През 1964 година в града на стоте първи отваря врати ново училище за децата на Свищов. То носи името на видния възрожденец – Николай Катранов. Децата са 550, а за директор е назначена Митанка Михова.
Така започва историята на нашето училище преди 50 години. През тези години СОУ „Николай Катранов” изгради заслужен авторитет на средище на културата и образованието, ще продължи и занапред да съхранява своите традиции и достойно да изпълнява своята мисия - обучението и възпитанието на будни личности и достойни български граждани.
Учебната 1973-1974 г. ще бъде отбелязана в историята на учебното дело в България като забележителна. За първа година ще се прилага повсеместно новата програма на ЕСПУ в I клас.
Годината е юбилейна за училището. Навършени са 10 години от основаването му.
1980-1981 г. започва с 830 ученици. Продължава усилено строителството на двата нови корпуса на училището.
През 1981-1982 г. се поставя началото на практическото осъществяване на новата програма на Единното средно политехническо училище – година.
1982-1983 г. е открита една група ученици, които изучават английски език.
Учебната 1983-1984 г. е юбилейна. Отбелязват се 20 години от създаването на училището. С решение на Общинския съвет за народна просвета училището става базово към МНП по експеримента на БАН под ръководството на акад. Благовест Сендов. От страната участват 28 училища, а от Великотърновска област само СОУ „Н. Катарнов“.
В края на учебната 1984-1985 г. се създава кабинет по информатика със 6 броя компютри от Окръжен съвет за народна просвета, Велико Търново и 6 броя компютри от МНП.
1988 г. – ЕСПУ “Н. Катранов” приема в пети клас първия випуск от НУ “Т. Миланович”.  Учениците му се обучават по програмата на Експериментална група по образованието към БАН.
1990-1991 г. ще се запомни с промяна статута на училището в Средно общообразователно училище, за да продължи обучението по експеримента на БАН в гимназиален курс.
1997 г. Първият проект – „Тренинг за общуване“ финансиран от Фондация „Отворено общество”
1998 г. Работа по проект „Зелен пояс“ за озеленяване на училищния двор и прокт „Топлина“ – за подмяна на парния котел със средства (11 000 $) от Японското посолство.
Открито е Училищно радио, финансирано от Фондация „Работилница за граждански инициативи“
От 1998 г. се образува първата паралелка с профил „Чуждоезиков” – немски език, а от 1999 г. – английски език. Чуждоезиковото обучение е подкрепено и с доброволци от Корпуса на мира САЩ. От Корпуса на мира училището получава и средства за още една, по-модерна компютърна зала. Сформира се и първата професионална паралелка – „Бизнес и финанси”.
2002 г. Спечелени са два проекта по Европейска програма „Сократ“, секторна Коменски: „Училището свърши“ с партньори Германия, Финландия и „А ти какво ще кажеш?“ с партньори Испания, Португалия.
През 2003 г. паралелката с профил „Бизнес и финанси”, се трансформира в профилирана паралелка „Стопански мениджмънт”.
2006-2007 г. – екип от учители и ученици издават училищния вестник „Гласът на „Катранов“.
2008-2009 г. е изкючително успешна. Годината започва със 730 ученици в 32 паралелки и 11 деца в ПГ. Спечелени са три проекта по Програмата на ЕС «Учене през целия живот», секторна Коменски на стойност 42 хил. евро. Проект  «Здраво тяло, здрав дух, здрава околна среда» е с партньори от 9 страни и координатор Надя Мочкова и проектите: „Математика и изкуство” и „Светът на дъгата” с координатор Оля Михова.
На учителката по немски език Теменужка Блажева е присъдена наградата “ Неофит Рилски”  на МОН за дългогодишна дейност и професионализъм в системата на българското образование.
Национални стипендии получават 8 ученици. В училищно републиканско първенство отбора по хандбал-момичета V-VІІ клас се класира на І място и печели, купа, грамота и  13 златни медала.
2009-2010 г. Одобрена е кандидатурата на училището за участие в програма „Евроскола” на Европейския парламент в Страсбург, Франция.
Организира се ревю състезание, с което официално се представят новите униформи за учениците от училището, след спечелено финансиране по проект "Гордея се с моето училище" от програмата на МОН "Ритуализация на училищния живот". Ученичката Зорница Аразова завоюва първо място в в XXVI Национална олимпиада по Техническо чертане.
По програма «Учене през целия живот» са одобрени 5 проекта на стойност 100 000 евро със 120 мобилности на учители и ученици в почти всички европейски страни. По този повод спокойно можем да наречем училището: «Академия Коменски».
Учителката по английски език Оля Михова печели три проекта по секторна програма „Коменски”: «Революцията от 1989 година в източна Европа и европейската интеграция”, „Вратата за нашето съкровище е отключена" и „Билет за живот"
Проекта: „До колко сме различни?" е разработен от Милена Богданова, началник отдел «Образование и култура» към община Свищов, Проектът „Хайде да говорим и играем" е разработен от Надя Мочкова.
От 4 януари в училището отваря врати ученически стол.
2010-2011 г. Провеждат се коледни благотворителни акции за подпомагане на децата от  СУПЦ - с. Овча Могила. 
На 06 юли 2011 г., в град  Созопол на учителката по английски език Оля Михова е връчена Национална награда - сертификат и плакет за училището за проекта „Математика и изкуство”, отличен за цялостно качествено изпълнение.
2011-2012 г. Училището започва работа по проект „Подобряване на качеството на образованието в средищните училища чрез въвеждане на целодневната организация на учебния процес". Сформирани са 12 полуинтернатни групи с участието на 250 ученици в целодневно обучение.
2012-2013 г. Под ръководството на учителката по немски език Цветелина Светославова ученици участват в конкурс на Гьоте институт и представят съвременен вариант на пиесата „Пепеляшка”, с която печелят награда за сценография и в Младежкия театрален фестивал „Бургаски изгреви”.
През учебната година Любомира Петкова заема 22 призови места в състезания, конкурси и олимпиади, със 7 златни медала. Катерина Цанева е с две отлични оценки-6,00 на I и II ДЗИ/Държавни зрелостни изпити.
Радина Караиванова е единствената седмокласничка в област Велико Търново, която има пълна шестица на националното външно оценяване, като участва и в Националната олимпиада по БЕЛ и е сред финалистите на Националното състезание Spelling bee по правопис на английски език.
Спечелен е проект по програма Коменски  „Здрави и активни тинейъджъри – бъдещето на Европа” на стойност 20 000 евро.
Осмокласникът  Владислав Тодоров печели първо място в Международен конкурс по история  – "Заедно в 21 век" в конкурс с 3000 участници.
Отборът по хандбал–девойки на СОУ „Николай Катранов” е ФИНАЛИСТ на държавните ученически игри.
Галя Иванова, учител по история в СОУ „Николай Катранов”, получи Почетното отличие „Неофит Рилски”.
2013-2014 г. Ученичката от VII а клас Маргарита Георгиева Йорданова се представя отлично на Националната олимпиада по история и цивилизация. Призови места заемат и ученици на областния кръг на Олимпиадата по информационни технологии, на областно математическо състезание Европейско кенгуру, Математическото състезание в памет на Нина Ташева-Антонова, Национално състезание по история „Бяло, зелено, червено”, ученическия конкурс „Историческата памет в имената на улиците”, националния конкурс по проект „Аз уча. Аз знам. Аз мога”, на издателства Кеймбридж Юнивърсити Прес и Клет. І и ІІ място за екипите в конкурса "Моят бизнес проект", организиран от Община Свищов. Първо място зае  Ів клас сред номинираните над 200 училища  и детски градини с учител Стефка Николаева в конкурс „Коледа в нас” на Националния дворец на децата.
Ясен Георгиев от XIа клас участва в международен форум на водата в Будапеща като национален победител в конкурса за детско творчество на тема "Бъди активен, защити реките!".
Отбор с участието на Константин Ангелов, Петя Маркова, Славяна Николова, Слав Димитров и Глория Ерусалимова печелят състезание на Бюрото на ЕП в България и Двадесет и четирима  ученици,  отново вземат участие в програма „Евроскола” и посещават на 17 октомври Европейския парламент в Страсбург.
Лора Сарандева с 9 гола на турнира за интерконтиненталната купа в Монтерей –Мексико.
След спечелена Първа награда в Европа по проекта Generation@school, /в състезание с над 100 училища от 20 европейски страни/, 35 ученици и учители от бяха посрещнати в Европейския парламент в Брюксел.
Любомира Димитрова и Борислава Божинова печелят златни медали от световно математическо състезание в Китай./участват в дистанционен кръг в България./
Отборът по хандбал е отново Финалист на държавните ученически игри и е награден с участие в Световното училищно първенство по хандбал 2014 в град Трабзон, Турция. Учителката Величка Плачкова е удостоена с Почетната награда „Неофит Рилски“.
Прекрасно е! Да създадеш училище, да вградиш в него мечтите си, да му вдъхнеш неповторим дух, всичко това да превърнеш в традиция и с любов да го предадеш на поколенията да го развиват и пазят, да го продължат. Честит празник скъпи учители!
Скъпи ученици, благодарим Ви за труда, за талантите Ви, за волята и желанието за успехи! Пожелавам ви да успявате със знания и умения и навсякъде, където и да се намирате, да се гордеете, че сте възпитаници на СОУ „Николай Катранов”. Честит празник!